Haber

Ekvador’da çete elebaşının tutulduğu cezaevine baskın düzenlendi

Ekvador’da cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio’nun ölümünün ardından ülkenin en büyük çetesi “Los Choneros”un liderinin tutulduğu hapishane 4 bin kolluk kuvveti tarafından basıldı.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformunda, çete elebaşı Adolfo Macias’ın bulunduğu cezaevine 4 bin polis ve askerle düzenlenen baskında silah, cephanelik ve patlayıcı bulunduğunu duyurdu. “Fito” olarak, suikasttan sonra kalıyordu.

Macias’ın da daha yüksek güvenlikli bir cezaevine nakledildiğini kaydeden Lasso, “Vatandaşlarımızın ve tutsakların güvenliği için bunu yaptık. Ekvador yeniden huzur ve güvenliğe kavuşacak. Şiddet olayları olursa tüm gücümüzle direniriz. .” sözlerini duydu.

Villavicencio’nun yerine aday belli oldu

CNN’in haberine göre, Villavicencio’nun öldürülmesinin ardından daha önce başkan yardımcılığına aday gösterilen 36 yaşındaki Andrea Gonzalez Nader, “Movimiento Construye Partisi”nin yeni adayı oldu.

Siyasi kariyerinde çevre konularına ağırlık veren Nadir’in bu akşam canlı yayına adaylar arasında katılması bekleniyor.

CNN’e verdiği röportajda Nader, “Bütün bölgede ve dünyada demokrasi için çok rahatsız edici bir andı” dedi. söz konusu.

Villavicencio’nun eşi cinayetten devleti sorumlu tuttu

Villavicencio’nun eşi Veronica Sarauz yaptığı açıklamada, kocasının ölümünden devleti sorumlu tuttu.

Sarauz, “Devlet, Fernando’nun güvenliğinden sorumluydu. Eşimin ölümünden devlet doğrudan sorumlu. Onu gerektiği gibi koruyamadılar.” görüşünü paylaştı.

Ekvador’un cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, 9 Ağustos’ta vurularak öldürüldü.

İçişleri Bakanı Juan Zapata, saldırıyı “20 Ağustos seçimlerini sabote etmek amacıyla gerçekleştirilen, terör niteliğinde siyasi bir suç” olarak nitelendirdi.

Soruşturma kapsamında 6 Kolombiyalı suikastla ilgisi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu